مناظرات انتخاباتی و سوء استفاده از آیه 18 سوره زمر

دوشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 12:01 ق.ظ

بشم یهوه الله ال رحمن ال رحیم


در بین فرقه های مذهبی ما یعنی تسنن و تشیع، استفاده ابزاری از آیات قرآن کریم امری متداول و بسیار مرسوم است. این سوء استفاده ها البته کارکردهایی مختلف دارند که از آن جمله تقدیس، تطهیر، تکفیر، موجه جلوه دادن اشخاص یا عملکردهای آنان ذیل آیه ای خاص و بطور کلی بهره برداری بجهت پیشبرد مطامع دنیوی و اغلب حکومتی می باشد.


در مرکز این سوء استفاده ها، خمیرمایه "تحریف" قرار دارد. بطوریکه فرد یا گروهی آگاهانه یا ناآگاهانه تصمیم می گیرند که با تغییر معنای یک یا چند واژه، پیام آیه ای را به سمت و سویی ای که مد نظر خود دارند، منحرف نمایند. حال اگرچه می توان دهها نمونه از اینگونه سوء استفاده ها را در برنامه های تلویزیون های داخل و خارج لیست نمود، لیکن در اینجا به یک نمونه از این موارد که معرف حضور اکثریت خوانندگان باشد، بسنده می کنم. پس به آیه ای که از تصویر مناظرات انتخاباتی اخیر کاندیداهای ریاست جمهوری جدا نموده ام، توجه فرمایید:

 


همانطور که مشخص است در دکور استودیویی بخشی از آیه هفده سوره زمر و در ادامه آن، آیه هجده بطور کامل، نگاشته شده است که متن عربی نگاشت فوق از این قرار است:


فَبَشِّرْ عِبَادِ ( ١٧) الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَٰئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ (١٨)


تحلیل: نکته بسیار مشخصی در متن دو آیه فوق قرار دارد و آن مفرد و مجرد بودن واژه "القول" است. آیه می فرماید "پس بندگانم را بشارت ده، آنان که به القول گوش میدهند...". دقت شود که آیه نمی فرماید الاقاویل، بلکه می فرماید القول. یعنی واژه بصورت جمع نیامده است، بلکه صریحا مفرد است. پس آیه بشارتی است برای آنانیکه به "القول" یعنی قول ثابت الله (نه اقوال بشر!) گوش جان می سپارند و از احسن آن تبعیت می نمایند. بعبارت دیگر، قرآن در آیه هجده سوره زمر انحصارا قول و کلام الله یعنی آنچکه الله نازل نموده را بعنوان مبنا و ملاک هدایت و رستگاری معرفی می نماید. به راستی آیا متصدیان صدا و سیما وقت آنرا نداشتند که ادامه آیات سوره زمر را نیز مطالعه نمایند تا مثلا با کمک از آیه پنجاه و پنج همان سوره که در ذیل آمده، به تبیین بیشتری از آیه هجده سوره زمر پی ببرند؟


وَاتَّبِعُوا أَحْسَنَ مَا أُنزِلَ إِلَیْکُم مِّن رَّبِّکُم مِّن قَبْلِ أَن یَأْتِیَکُمُ الْعَذَابُ بَغْتَةً وَأَنتُمْ لَا تَشْعُرُونَ (٥٥)


ملاحظه می کنید که قرآن کریم در آیه فوق دستور تبعیت از احسن آنچکه الله نازل نموده است را صادر می فرماید. پس منظور از تبعیت، تبعیت از احسن بما انزل الله است نه چیزی دیگر. حال نیک است که از خود سوال کنیم: الله چه چیز را نازل فرموده؟؟ همه میدانیم که الله تورات را، زبور را، انجیل را و در پایان قرآن را نازل نموده است. اما آیا الله مجموعه صحاح سته اهل سنت و جماعت را نیز نازل نموده؟ قطعا خیر. آیا الله کتب اربعه تشیع و نهج البلاغه و غیره را نازل نموده است؟ هرگز و ابدا. پس قرآن می فرماید که معیار و ملاک مسلمانی، تبعیت از آنچیزی است که الله نازل فرموده است، نه آن دست نوشته هایی که آبا و اجداد ما سرهم کردند و امروز جمع کثیری را به شرک سنی و شیعی و بالنتیجه دشمنی ابدی و عذاب آخرت کشانده است. 


اما آیا همین پیام قرآنی در آیه هفده سوره زمر نیز منعکس نشده بود؟؟ به تحقیق شد اما از آنجا که ابتدای آن آیه در دکور استودیویی به عمد حذف شده بود، زمینه تحریف فراهم آمد. و گرنه ابتدای آیه هفده از سوره زمر به نفی بندگی طاغوت و بازگشت خالصانه بسوی الله و بالنتیجه کلامش اشاره نموده که این بخش در دکور استودیویی حذف شد:


وَالَّذِینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن یَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَىٰ فَبَشِّرْ عِبَادِ ( ١٧)

و کسانیکه از بندگی طاغوت دوری کرده و به الله روی آورده اند آنها را بشارت است پس بندگانم را بشارت ده


بدین ترتیب آیاتی که در دکور مناظره انتخاباتی بکار رفته، منادی تبعیت انحصاری از قول ثابت الله یا همان "القول" یا آنچکه او نازل کرده است یعنی از تورات تا قرآن می باشد نه چیزی غیر از آن! و واضح است که آن آیات، هیچگونه سنخیتی با لزوم گوش فرا دادن به مشتی وعده های انتخاباتی ندارد!  


نتیجه: بدبختی مردم ما که بجای اسلام تابع فرقه های تسنن و تشیع می باشند از آنجاست که این دستورات کلیدی قرآن را به شوخی و استهزاء و سرسری گرفته اند و بجای تبعیت انحصاری از آنچکه الله نازل کرده است یعنی کلام قرآن و کتب من قبل (سوره بقره آیه چهار)، تابع مشتی حدیث، روایت، تاریخ و داستان که بکل اقوال بشر می باشند، گشته اند. در حالیکه قرآن در آیات هفده و هجده سوره زمر از بندگان میخواهد که نه تنها از طاغوت اجتناب نمایند و خالصانه بسوی الله بازگردند بلکه انحصارا به شنیدن آنچکه الله نازل کرده است یعنی همان القول یا قول ثابت متعال اقدام کنند تا در زمرۀ افرادی که هدایت شده اند قرار گیرند.


بدین ترتیب یا ناظران و متصدیان صدا و سیما در حد تشخیص مفرد و جمع، چیزی در چنته نداشته اند! یا اینکه با علم به عدم سنخیت آن آیه قصد صرفا بهره برداری از قرآن را داشته اند که این یکی در محضر الله، افترا و گناهی بس بزرگ محسوب میشود. در هر دو حال، توصیه نویسنده یادداشت آن است که خوانندگان محترم حتما آیات کتب مقدس قرآن و کتب من قبل را بطور تطبیقی و همه جانبه مطالعه نماید تا اینگونه به بیماری خوشه چینی و کتمان و تحریف آیات مبتلا نگردند.


وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِیلًا ﴿النساء: ١٢٢﴾


والسلام. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo