اخلاق عملی و قرآن کریم 1

شنبه 20 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 10:37 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم


برادر مسلمانی موضوعی را به قرار زیر مطرح کردند. به نظر شما کدام آیات از قرآن کریم می تواند راه گشای اینگونه مسائل باشند؟


ایشان به عنوان متخصص در یک کشور اروپائی استخدام یک شرکت تولیدکننده مواد شیمیائی بودند. تنها پس از چند ماه از آغاز کار، ریاست بخش در یک جلسه خصوصی از وی میخواهد که رتبه بندی یکی از مواد خط تولید را یک درجه بالاتر از آنچه گزارش کرده اند لحاظ کنند. ایشان با آنکه از گزارش خود مطمئن بودند ولی بار دیگر برای بررسی امکانپذیری این درخواست آزمایشات و ارزشیابی شان را تکرار میکنند. پس از ارزیابی مجدد به ریاست اعلام میکنند که حتی رتبه حاضر نیز بالاتر از آنچیزی است که می بایست باشد! و به هیچ نحوی امکان ارتقای درجه این ماده شیمیائی وجود ندارد. (ارتقا درجه این ماده، عوارض جانبی مهمی برای کاربران و در عوض "سود کلانی برای شرکت" میتوانست داشته باشد.) خلاصه اینکه، ریاست در جلسه ای به طور ضمنی از ایشان میخواهد که یا ارتقاء رتبه را در گزارش خود لحاظ کنند و یا..............بله!....... دنبال کار دیگری باشند!! ایشان بعنوان یک مسلمان معتقد به قرآن کریم تنها راه حل را استعفا تشخیص میدهند.


بسیار خوب! مساله اینجاست که ایشان میدانند که اینچنین درخواستهائی آخرین آنها نخواهد بود و سازمان و یا شرکتی دیگر به زودی وی را در چنین شرایطی قرار خواهد داد. حال اگر فرضا باز هم استعفا کردند، به نظر شما این استعفاها تا کجا میتوانند ادامه داشته باشند؟ آیا میتوان هر سه ماه یکبار استعفا کرد؟! به نظر شما چگونه باید با اینگونه مسائل مواجهه داشت؟


قرآن کریم در این موارد چه راهنمائی را ارائه فرموده است؟

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo